1.     Member, King Saud University Board, KSU

2012 - Present

2.     Secretary and Member, King Saud University Medical City Board, KSU

2014 - Present

3.     Member, Riyadh Valley Company Board of Directors

2015 – Present

4.     Member, Board of Directors of the Saudi Company of Health Information Ltd. (Representative of Riyadh Valley Company)

Aug 2013 – Present

5.     Member, Investment Committee, Riyadh Valley Company

2015 – Present

6.     Chairman, Committee for studying the eligibility of paying uniqueness, training and supervisory allowances for health practitioners, KSU

Feb 2013 - Present

7.     Member, the higher committee for research chairs, KSU

March 2013 - Present

8.     Member, the supervisory committee of health systems project, KSU

May 2013 - Present

9.     Chairman, Executive Committee of implementing Health Informatics System in University Hospitals, KSU

2013 - Present

10.  Vice Chairman, Deans' of Health Colleges Committee, KSU

Jan 2013 - 2015

11.  Chairman, Disciplinary Committee for Academic Staff and Employees, KSU

Jan 2012 – 2015

12.  Member, the supervisory committee of academic accreditation, KSU

April 2012 – Present

13.  Vice Chairman, The higher supervisory committee for managing King Saud University Medical City, KSU

April 2012 - Present

14.  Member, Supervisory Committee for the Canadian Accreditation of University Hospitals

Dec 2008 to 2015

15.  Chairman, the advisory board for college of nursing, KSU

Sep 2012 - 2015

16.  Member, the supervisory committee of restructuring King Saud University

Feb 2013 – 2015

17.  Chairman, Committee for restructuring King Saud University Medical City, KSU

Feb 2013 - 2014

18.  Member, Scientific Council of Ophthalmology, Arab Council for Health Specialties

Dec 2010 - Present

19.  Member, Counseling Team for Studying Medical Insurance in the Kingdom of Saudi Arabia

2013

20.  Chairman, Utilization Management and Review Committee, King Abdulaziz University Hospital, College of Medicine, KSU

Aug 2010 - Oct 2011

21.  Chairman, Operating Room Committee, King Abdulaziz University Hospital, College of Medicine, KSU

Feb 2010 - Mar 2012

22.  Member, Committee to Lay the foundations and the application of statistical indicators of performance, KSU

March 2008 to 2012

23.  Chairman, Control of Epidemics Committee, KSU

2012 to Present

24.  Member, Control of Epidemics Committee, KSU

Aug 2009 to 2012

25.  Member, Junior Board of Directors of University Hospitals, College of Medicine, KSU

December 2009 - 2012

26.  Member, Committee for the audit of the policies and procedures of university hospitals, College of Medicine, KSU

Jan 2009 to 2012

27.  Chairman, Continuous Medical Education Committee & Member, Board of Directors, Saudi Ophthalmology Society

2008 - 2010 

28.  Member, Qualifications, Promotions, and Clinical privileges Committee, College of Medicine, KSU

November 2009 to 2012

29.  Member, Central Committee of university hospitals accreditation, College of Medicine, KSU

November 2009 - 2012

30.  Member, Medical Committee, College of Medicine, KSU

June 2008 to 2012

31.  Member, Education and counseling committee, College of Medicine, KSU

March 2009 to 2012

32.  Member, Central Committee of Quality in university hospitals, College of Medicine, KSU

November 2009  - 2012

33.  Member, Ethics of Scientific Research Committee, College of Medicine, KSU

March 2011 - 2012

34.  Member, Board of Directors of University Hospitals, College of Medicine, KSU​

May 2008 to 2012

35.  Member, Recruitment Committee, College of Medicine, KSU

November 2009 - 2012

36.  Member, Promotions & Job Description Committee, College of Medicine, KSU

Feb 2008 to 2012

37.  Member, Committee for training and scholarship, College of Medicine, KSU

Feb 2008 to 2012

38.  Member, Medical Supplies Committee, College of Medicine, KSU

June 2008 to 2012

39.  Member, Medical Education Unit, King Abdulaziz University Hospital

Jan 2007 to Feb 2008

40.  Member, Academic and Cultural Committee, King Abdulaziz University Hospital

June 2005 to Feb 2008​